Seçki kapsamında  sorulan sorulara verilen cevaplar aşağıdadır.

MİMARHANE ÖĞRENCİ PROJELERİ  ÖDÜLLÜ SEÇKİSİ- 2020

SORULAR – CEVAPLAR

Soru 1  : Açıklama metni diye ayrı bir dosya mı oluşturacağız ?
 •  Seçki dosyası tek bir pdf olarak teslim edilecektir. İlk sayfada sadece açıklama metni ve diğer sayfalarda sunum paftalarınız olacaktır.
Soru 2 : Merhabalar, öncelikle posterlerde kullanmamız gereken bilgiler hakkında danışacaktım. Yapmış olduğumuz projelerimizde kullandığımız tüm detayları, planları ve kesitleriyle beraber mi yollamamız gerekiyor yoksa projelerin bizler için en çarpıcı ve projeyi anlamak için en belirgin yerlerini mi göstermeliyiz? Yani örneğin bütün planları koymak yerine projenin en belirgin yerlerini mi ele almalıyız? Yoksa gerçekten okul da projemizi anlatıyor gibi hazırladığımız tüm çalışmalar ve detaylar yer almalı mı?
 • Projenizi nasıl en doğru şekilde ifade edeceğinizi düşünüyorsanız, paftaları ona göre düzenleyebilir, istediğiniz detayları, kesitleri koyabilir yada çıkarabilirsiniz.
Soru 3: Yarışma başvuru şartlarında 2. 3. ve 4. sınıf öğrencileri için olduğunu belirtmişsiniz fakat ben 1. Sınıf öğrenciyim ve yarışmaya katılmak istiyorum. Bizlerde bu dönem temel tasarım düzeyinde ‘yere özgü davranma’ ve ‘var olmuş izleri takip etme’ konusunda çalıştık. Bu sebeple 1. Sınıf öğrencilerinin de başvuru yapabilmesini isterim. İyi günler
 • İlginiz için teşekkür ederiz fakat, 1. sınıf projeleri seçki dışında tutulmuştur.
Soru 4: Ödüllü seçki için birkaç sorum olacak. Projemizin açıklamasını yapacağımız ilk pdf sayfasında da pafta tasarımı yapılacak mı? Ve ilk sayfada sadece açıklama mı olacak? Diğer sayfalarda açıklama yapılmasına gerek var mıdır yoksa sadece çizimler mi konulacak? Ayrıca çizimleri ölçekli mi koymamız gerekir? Teşekkür ederim.
 • Seçki başvuru dosyanızın ilk sayfasında açıklama metni olacaktır. İsterseniz tasarım yapabilirsiniz ama sade, anlaşılır ve okunaklı bir metin olması yeterlidir.
Soru 5: Diğer sayfalarda aralara metin ekleyebilirsiniz veya sadece projenizden görseller koyabilirsiniz. Pafta dizaynı ve hangi içerikten ne miktarda kullanacağınız sizin tasarrufunuzdadır.
 • Kullanacağınız çizimler ölçekli olmalıdır. Ölçek tarafınızdan belirlenecektir.
Soru 6: Linkini paylaştığınız şablon boyutu 50×70 cm. 2 katına tabii ki kolaylıkla büyütülebilir ama yazılar örneğin Adobe Photoshop’ta açıldığında düzenlenemiyor. Layerlar tek bir katman halinde açılıyor. Üst başlığı 100 punto olması gerektiği yazılmış ama kendim fontu yükleyip 100 punto büyüklüğünde yazmayı denediğimde şablondaki üst başlığın puntosu ile uyuşmadı. Şablonu kontrol edebilir misiniz, ben de hatalı olabilirim. Mümkünse şablonu Adobe Photoshop formatında paylaşabilir misiniz?
 • Şartnamedeki pafta 300 dpi şartı değiştirilmiştir ve pafta 150 dpi  olacaktır. Ekli PSD dosyasını kullanarak oluşturabilirsiniz. Üst başlığı 60 punto linkteki gibi yapabilirsiniz. PSD Link
Soru 7: Merhaba seçki ile ilgili sorularım:
      1) Paftadaki mimarhane logosu ve pafta başındaki başlıkların boyutunda istediğimiz değişiklikleri yapabilir miyiz?
 • Pafta formatında ve size ait olmayan logolarda değişiklik yapamazsınız. Başlık ve logolar bir seçki standardı oluşturmak maksadıyla, içeriğin alanına girmeyecek şekilde kurgulanmıştır.  Ekli PSD dosyasını kullanarak oluşturabilirsiniz. PSD Link
       2) Font kullanımı için yazı boyutlarını siz belirlemişsiniz bunun dışına çıkabilir miyiz. boyutta değişiklik yapabilir miyiz ?
 • Font ve yazı boyutunda değişiklik yapılmayacaktır.
       3) Seçkinin herhangi bir aşamasında ismimiz görünecek midir ?
 • Yarışma öncesinde isminiz gizli tutulacaktır fakat yarışma sonucunda isminiz paftalara Mimarhane ekibi tarafından yazılacaktır
Soru 8: Ödüllü seçkide yapının bulunduğu arazinin analizleri de eklenmeli midir?
 • Ekleyebilirsiniz.
Soru 9: Yarışmaya sadece mimarlık bölümü öğrencileri mi katılabiliyor yoksa iç mimarlık bölümü de dâhil mi?
 • Seçki yalnızca mimarlık öğrencilerinin katılımına açıktır.
Soru 10: Proje derslerimi İngilizce alıyorum bu yüzden seçkiye gönderdiğimiz paftalarda görsellerin, diyagramların kısa açıklamalarında ingilizce terimler, kısa cümleler kullanmamız sorun oluşturur mu?
 • Bölümünüz İngilizce ise paftaları İngilizce hazırlayabilirsiniz. Paftanın geneli Türkçe olup, görsellerde az sayıda İngilizce kelime bulunması da sorun oluşturmayacaktır.
Soru 11: Paylaştığınız pafta şablonu 50×70 cm ölçülerinde. Bunu 100×140 cm olacak şekilde iki kat büyüttüğümde görüyorum ki 35 ve 27 punto ile yazılması gereken yazılar doğru oranlı olmuş oluyor fakat en üste yazmamız gereken “2019 Bahar Dönemi, 2. Sınıf, Mimari Proje” ve bold yazılması gereken “Silivri’de Kütüphane Tasarımı” ibareleri 100 punto ile yazıldığında çok orantısız ve sizin paylaşımınıza kıyasla çok büyük oluyor. Sizin paylaştığınız paftayı iki kat büyüttüğümde ve doğru ölçülere getirdiğimde olması gereken punto 60 gözüküyor. Sonuç olarak bu ibareleri 100 punto ile mi yazalım yoksa paylaştığınız örnek paftada ki gibi gözükecek şekilde mi?
 • Ekli PSD dosyasını kullanarak oluşturabilirsiniz. Pafta 150 dpi olacaktır. Üst başlığı 60 punto linkteki gibi yapabilirsiniz. PSD Link
Soru 12: Bitirme projemizle Öğrenci Projeleri Seçkisi’ne katılmayı hedefliyoruz. Projemizi üç kişilik grup halinde gerçekleştirdik. Yarışmaya grup olarak katılmamız herhangi bir sıkıntı oluşturur mu?
 • Okulda projeyi 3 kişi yapıp teslim etmişseniz, tek bir proje olarak başvurabilirsiniz. Ödül aldığınız takdirde, aranızda paylaşım size aittir.
Soru 13: Verdiğiniz puntolar ile örnek olarak oluşturduğunuz pafta formatı oluşturamıyorum. 100 punto halinde pafta başlığı yazdığımda tüm paftayı kaplıyor ve rumuz için alan kalmıyor. 100 punto boyutunu değiştirebilir miyiz?
 • Ekli PSD dosyasını kullanarak oluşturabilirsiniz. Pafta 150 dpi olacaktır. Üst başlığı 60 punto linkteki gibi yapabilirsiniz.PSD Link
Soru 14:  Paftalarda teknik planların ve kesitlerin ölçekli olması zorunluluğu var mı ? Var ise ölçekler ne kadar olmalı ve ihtiyaç durumunda pafta sayısı artırılabilir mi ?
 • Proje paftalarınızı projenizi en iyi anlatacağınızı düşündüğünüz şekilde tasarlayabilirsiniz. Kullanacağınız tüm teknik çizimler ölçekli olmalıdır. Çizimlerin açık ve anlaşılır olması kaydı ile ölçeği siz belirleyebilirsiniz. Pafta sayısı 4 ile sınırlandırılmıştır.
Soru 14: Kişisel bilgiler içermeden paftalara proje sunumunu destekleyecek dijital kare kod eklenebilir mi ?
 • Teslim paftaları haricinde herhangi bir medya içeren materyaller kabul edilmeyecektir. Pafta şablonu haricinde QR kod yada kimliğin açığa çıkmasına sebep olabilecek herhangi bir ibare kabul edilmeyecektir. Yarışma  sonrasında paftalara isimler Mimarhane ekibi tarafından yazılacaktır.
Soru 15:  Düzenlemiş olduğunuz “mimarhane öğrenci projeleri seçkisi” yarışmasında hazırlamış olduğunuz pafta şablonunda pafta zemini beyaz olmalıdır demişsiniz buna karşılık antet beyaz zeminde kalıp paftanın geriye kalan zeminini  projemize uygun renkte yapma şansımız var mı, yoksa paftanın tüm zemini beyaz olmak zorunda mı?
 •  Bütün pafta zeminleri beyaz olacaktır.
Soru 16:  Merhaba,
        1)Paftalar kişisel bilgileri içerecek mi?
 • Paftalarda başvuru aşamasında kişisel bilgi içermeyecektir. Seçkiye katılmaya hak kazanmanız halinde kişisel bilgileriniz seçki ekibi tarafından paftalarınıza eklenecektir.
        2)  Kişisel bilgiler nerede yer alacak?
 • Kişisel bilgiler başvuru formunda alınacaktır.
        3) 4.sınıf tasarım 8, yani “bitirme projesi” ile katılabilir miyiz?
 • Bitirme projenizle katılabilirsiniz.
Soru 17: Merhaba, düzenlenen seçkiye :
       1) 1. Sınıf projemiz ile katılmamız mümkün müdür acaba?
 • 1. sınıf projeleri seçki dışında tutulmuştur.
     2) Dönem içindeki projemizi grup olarak yapmıştık. Bu sebeple grup olarak katılabiliyor muyuz?
 • Grup olarak katılabilirsiniz, tek proje olarak değerlendirilecektir. Ödül hak edilmesi halinde, ödülü ekip içinde paylaşabilirsiniz.
     3)Yer ile kurduğumuz ilişkiyi anlatmak açısından bir analiz paftasına gerek olduğunu düşünüyorum. Bu konuda bir kısıtlama var mı?
 • Paftalarınızı, projenizi en iyi anlatacağını düşündüğünüz şekilde kurgulamalısınız. Değerlendirme kurulunun projenizi tanımadığını göz önünde bulundurarak analizlerinizi yer ile kurduğunuz ilişkiyi görünür hale getirecek şekilde kullanmaya gayret ediniz.
Soru 18:  Mimarhane Öğrenci Projeleri Seçkisi’ne dair birkaç sorum olacaktı. Öncelikle paftalara ek olarak oluşturulması beklenen 250-500 kelimeden oluşan metin word dosyasında hazırlanıp pdf olarak mı tarafınıza iletilecektir? Onun için bir pafta boyutu/kıstasları var mı? Bir diğer soru ise paftalarda kullandığımız teknik çizimler için ölçekler serbest mi?
 • Proje açıklama metnini istediğiniz programda (Photoshop, Word vs.) oluşturabilirsiniz, dosyayı pdf formatında dışarı aktarıp paftalarınızın pdf’leri ile sıralı bir şekilde birleştirmeniz ve tek dosya halinde teslim etmeniz yeterlidir. Açıklama metni için kelime sayısı dışında bir kısıtlama yoktur, istediğiniz formatta hazırlayabilirsiniz.
 • Teknik çizimlerin tamamının ölçekli olması beklenmektedir, ölçek tercihi size bırakılmıştır.
Soru 19:  Sunum paftalarımızda ölçekler bozulabilir/ değişebilir mi?
 •  Seçki paftalarınızda okul paftanızdakinden farklı ölçekler kullanabilirsiniz fakat tüm teknik çizimleriniz ölçekli ve oranlı olmalıdır.
Soru 20: Ödüllü seçki yarışmasına mimarlık fakültesinde okuyan şehir ve bölge planlama öğrencileri de katılabilir mi?
 • Seçki yalnızca mimarlık öğrencilerinin katılımına açıktır.
Soru 21: Mimarhane Öğrenci Projeleri kapsamında altlık olarak kullanılacak boş dosyayı psd (Photoshop) formatı olarak sistemde bizlerle paylaşma şansınız var mı? Başlıklar, logolar arasındaki boşluklar, başlıklar sayfanın kaç cm aşağısından başlayacak gibi çeşitli sorunlar çıkıyor. Örnek olarak sunduğunuz jpeg bunlara yanıt veremiyor ne yazık ki.
 • Ekli PSD dosyasını kullanarak oluşturabilirsiniz. Pafta 150 dpi olacaktır. PSD Link
Soru 22: Mimarhane Seçkisi ile ilgili üç soru sormak istiyorum..
         1 ) Okulda yapılan projeyi ilerleyen yıllarda portfolyomuza eklerken geliştirdiysek, örneğin malzeme ve taşıyıcıya ilişkin detay çözümler   eklediysek bunları kullanabilir miyiz?
 • Seçki belli bir seviye ve sınıftaki öğrencilerin üretimlerini birbiriyle kıyaslamayı da amaçladığı için okula teslim ettiğiniz paftadan içerik olarak büyük farklılıklar bulunmamalıdır.
       2) 3 boyutlu modelleme, kesit, görünüş gibi anlatımları okul paftasındaki haliyle kullanmak durumunda mıyız yoksa geliştirebilir miyiz?
 • Sunumda küçük iyileştirmeler yapılabilir.
        3) Dersten veya ön koşulundan kalındığı şartlarda 3. döneme ait olan I. Stüdyo dersini okuldaki 4. dönemimizde aldıysak hangisini      belirtmemiz isteniyor?
 • Önemli olan okul müfredatında kaçıncı proje olarak açıldığıdır.
Soru 23:  Tema olarak belirlediğiniz “yere özgü davranma, var olmuş izleri ve yaklaşımları takip etme” konusuna projemin dahil olup olmadığını anlayamadım. Kastettiğiniz şey  yapım malzemesi/dokusu/tekniğinin geleneksel oluşu veya onu takip etmesi mi, temayı biraz daha açar mısınız?
 • Önemli olan temayı nasıl anladığınız ve bu yönde ikna edici gerekçeler sunmanızdır. Temayla kurduğunuz ilişki sizin insiyatifinizdedir. Değerlendirme, kurul tarafından yapılacaktır.
 • Geleneksellik, yerellik, seçki temasının açılımlarından olabileceği gibi farklı açılımlar da olabilir. Projenizin açıklanan temaya uygun olduğunu düşünüyorsanız ve bunu paftanızda ifade edebilecekseniz başvurmanızı tavsiye ederiz.
Soru 24: Seçkiye Şehir Planlama bölümlerinden, koruma, iyileştirme projeleri ile katılım sağlanamıyor mu acaba? Seçkinin ruhuna uygun olarak yörenin dokusunu ve geleneksel yönetim biçimlerini muhafaza etmeye yönelik mahalle ölçeğinde bir planlama çalışması üretmiştik. Bu anlamda kent ölçeğinin de dahil edilmesi daha faydalı olacaktır diye düşünüyorum.
 • Seçki yalnızca mimarlık öğrencilerinin katılımına açıktır.
Soru 25: Yarışma için atılan pafta tasarımı altlığında başlık puntosu söylenenden çok daha küçük gözüküyor. Söylenen 100 punto iken orada 60 punto gibi gözüküyor. Paftalarımızda 100 punto ifadesine uymalıyız değil mi?
 • Paftayı 300 dpi olarak ayarladığımızda bu sorun çıkmaktadır. Şartname, teslim paftası 150 dpi olacak şekilde değiştirilmiştir. Ekli PSD dosyasını kullanarak oluşturabilirsiniz.  PSD Link
Soru 26:  Selamlar, 2017-2018 eğitim öğretim yılının güz döneminde yapılan proje teslim tarihi 2018, bu proje ile seçkiye katılabilir miyim?
 • Teslim 2018 yılında yapıldığı için katılabilirsiniz.
Soru 27: Seçkiye başvurunun 4. Sınıflar için açık olduğunu okudum ancak bitirme projeleri de katılıma açık mı acaba?
 • Katılabilirsiniz.
Soru 28: Merhaba, yarışmaya iki projeyle katılmayı düşünüyorum da projelerimden biri 2017/2018 güz yarıyılına ait. Dolayısıyla bu projenin teslimini 2018 Ocak ayında gerçekleştirdim; bu projeyle yarışmaya katılabilir miyim?
 • Teslim 2018 yılında yapıldığı için katılabilirsiniz.
Soru 29: İyi günler acaba yarışma formatı rgb mi yoksa cmyk olarak mı değerlendiriyor? Renk farkı oluşma ihtimali sebebiyle danışıyorum.
 • RGB olarak hazırlayabilirsiniz. Ekli PSD dosyasını kullanarak oluşturabilirsiniz.  PSD Link
Soru 30: Merhaba, almış olduğum proje ingilizceydi; bu nedenle paftalarımı da ingilizce olarak hazırlamıştım okulda. Seçki için paftaları ingilizce olarak hazırlayabilir miyim?
 • Okuduğunuz bölüm İngilizce ise paftaları İngilizce olarak teslim edebilirsiniz.