MİMARHANE ÖĞRENCİ PROJELERİ  ÖDÜLLÜ SEÇKİSİ- 2022

Seçki kapsamında  sorulan sorulara verilen cevaplar aşağıdadır.

 

Soru 1 : Yarışma sadece mimarlık öğrencilerine mi açık? İç mimarlık öğrencisiyim ancak mimarlıkta çift anadal yapıyorum katılım sağlayabilir miyim?

-Mimarlık çift anadal öğrencileri seçkiye katılabilir.

Soru 2 ; Yarışmaya iki proje ile katılmak istiyorum. Projelerden biri 2020-2021 döneminde üretildi ancak teslimi 16 ocak 2021 tarihinde oldu, bu projeyle başvurabilir miyim acaba? Önceki yıllarda benzer bir soru sorulmuş ve kabul edilmiş, emin olmak için sormak istedim.

 

-Teslim tarihi 2021 yılında ise başvuru yapabilirsiniz.

 

Soru 3; Açıklamada rumuzun 6 adet rakamdan oluşacağını yazmışsınız. Anladığım kadarıyla bunu biz belirleyeceğiz fakat aynı rumuzlar çıkması durumunda sorun olur mu ?

-Rumuz çakışması durumunda çözüm bulunacaktır.

Soru 4: Yarışma amacında “…mimari projelerde “yere özgü davranma”, daha önce “var olmuş izleri ve yaklaşımları takip etme” gibi temalara yer verilmektedir.” gibi ifadelere yer verilmiş. Bu amaç kapsamında projelerde konuyu bağlı kalarak tasarımda ve ihtiyaç programında revizeler yapılabilir mi? (Ör.: ‘Sokak müzisyenleri için hem konaklayabilecekleri hem eğitimler verip sanatlarını icra edebildikleri bir kompleks tasarımı’ konulu bir projede konuya bağlı kalarak tasarımda ve konaklama kapasitesi vb gibi ihtiyaç programında değişikliklere gitmek) 

-Projelerde sadece sunum tekniği ve görselleştirme açısından revizyon yapılabilir.

 

Soru 5: Seçkiye Diploma Projemle katılmayı düşünüyorum fakat bu proje kapsamında danışman hocamız yoktu. Başvuru aşamasında bu alana ne yazmalıyım ?

 

-Danışma hocası bölümüne Diploma Projesi yazabilirsiniz. 

 

Soru 6: İç mimarlık öğrencisiyim. Yarışmaya katılmak istiyorum ama birkaç sorum vardı. İzninizle paylaşıyorum.


1)2.sınıf hizmet alanı projesiyle katılacağım. Dersimiz ingilizce. Paftayı ingilizce hazırlıyoruz. Yarışma için türkçe tekrardan mı hazırlamalıyız?
2)proje alanı verilmedi yani şu parselde şu ilçede gibisinden bir alanımız yok. Sadece plan var ve biz içini iç mimarlık öğrencisi olarak dolduruyoruz. İlçeyi ve o hayali binayı biz seçiyoruz. Bu sorun olur mu?
3)iç mimarlık bölümünde olduğum için vaziyetten ayrı mahalle analizi semt analizi gibi şeyler bizde kısıtlı. Bu sorun olur mu?
4)okuldaki normal paftama koymadığım ya da okul için olan paftaya koyup yarışmaya koymaktan vazgeçtiğim şeyleri yarışma için ekleyebilir ya da çıkarabilir miyim?

-İç mimarlık öğrencileri seçki kapsamı dışında tutulmuştur.