Miraciye – Saklı Miras

Saklı Mirasın İzinde – Hayal Perdesi sitesinden Betul Duru’nun Murat Pay ile  röportajı

SÖYLEŞİ:Betül Durdu Murat Pay, ilk filmi Mâşuk’un Nefesi’nde (2014) mevlid meşki geleneğini ele alıyordu. İkinci film Mirâciyye Saklı Miras’ta ise kayıp bir eser üzerinden Türk musikisiyle titreşen hikâyeler anlatmaya devam ediyor. Belgesel-kurmaca sınırlarında gezinmeyi tercih eden yönetmen ile bu tercihin sebeplerini, son filmi özelinde sinema diline yansımalarını ve gelecek projelerini konuştuk.

İlk film Mevlid-i Şerif üzerineydi. Mirâciyye Saklı Miras da benzer bir konuya odaklanıyor. Neden müzik eserleri üzerine film yapmayı seçtiniz?

Özel bir sebebi yok, kader. Mevlid ile karşılaşmamız tesadüflerle oldu diyebiliriz. Mirâciyye ile de öyle oldu. Hatta önce Mirâciyye’yi yapmayı düşündük, o ara başka bir proje öne çıktı. Mirâciyye bittikten sonra anladım ki hafızamda iyi kurmak istediğim meseleler var. Bu meseleler ilk etapta musiki üzerinden ilerledi.

Mirâciyye hakkında bir film yapma fikri nasıl ortaya çıktı?
Türk müziğinin büyük bir eserinden bahsediyoruz. Mevlevi ayinlerinden form olarak daha değişik. Ayinleri duymuşuzdur ama Mirâciyye’yi ben duymamıştım. Açıkçası duymamış olmama biraz içerledim.
Mâşuk’un Nefesi’nden sonra Mirâciyye Saklı Miras, Mevlid ile başlayan serinin devam halkası gibi görünüyor. Devamı gelecek mi?
Niye olmasın. Başka bir projemiz daha var ve çalışmalara başladık. Doğumdan ölüme musiki hakkında bir kitap var. Bu kitabı referans alarak çalışma yapma düşüncemiz var. Herhalde saklı kaldığı müddetçe saklı mirasın izinde devam edeceğiz.
Röportajın devamı için…
https://www.hayalperdesi.net/soylesi/156-sakli-mirasin-izinde.aspx

https://www.imdb.com/title/tt9784480/