Evden Gezilebilecek Müzeler

#evdekal günlerini değerlendirebilmek adına sizler için evden gezilebilecek müzelerin listesini hazırladık.

1. Alhambra / Granada / İspanya link

İnşa edilirken kullanılan kil harcın renginden dolayı “kızıl” anlamına gelen el-hamrâ sıfatıyla tanımlanan Endülüs mimarisini yansıtan saray, İslâm eserleri arasında önemli bir yere sahiptir. İspanya’nın Granada şehrinde bulunan 9. yüzyılın ikinci yarısına tarihlendirilen bu sarayı rotanıza dahil edip evden deneyimleyebilirsiniz.

 

 

2. Galleria degli Uffizi / Floransa / İtalya link

Medici ailesinin sanat koleksiyonunun sergilendiği Uffizi Galerisi, 16. yüzyılın ikinci yarısında inşa edilmiştir. Siz de dorik sütunlu revaklı olan bu yapıda sergilenen eserleri evinizde inceleyebilirsiniz.

 

 

3. National Archaeological Museum / Atina/ Yunanistan link

Yunanistan’ın en büyük müzesi olan Ulusal Arkeoloji Müzesi, 19. yüzyılın sonunda inşa edilen neoklasik bir binada yer almaktadır. M.Ö. 6000’lerden kalma eserlerin de bulunduğu birçok antik koleksiyonu inceleyebilirsiniz.

 

 

4. National Gallery of art / Washington /ABD link

1937 yılında Washington’da kurulan Ulusal Sanat Galerisi’nde sergilenen birçok heykel, tablo, dekoratif sanat parçaları ve İtalyan porselenlerini evinizde inceleyebilirsiniz.

 

 

5. Van Gogh Museum / Amsterdam / Hollanda link

Amsterdam’daki müze, Vincent van Gogh’un (1853-1890) dünyadaki en büyük sanat koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor. Kalıcı sergide 200’den fazla resmi, 500 çizim ve 750’den fazla mektup bulunmaktadır. Gogh’un masalsı dünyasına evlerinizde konuk olmaya ne dersiniz?

6. Ayasofya / İstanbul / Türkiye Link

Mimarisi, zengin tarihi, işlevselliği ve dini önemi ile yüzyıllardan beri ayakta durarak günümüze ulaşan Ayasofya’yı sanal ortamda gezebilirsiniz.

 

 

7. The Musée du Louvre / Paris / Fransa Link

Paris’te, Louvre Sarayında konumlanan Louvre Müzesi (Musée du Louvre) dünyanın en büyük sanat müzeleri arasında yer almaktadır. Siz de müzeyi gezerken aynı zamanda eserler hakkında bilgi alabilirsiniz.

 

8. British Museum / Londra / İngiltere Link

İngiltere’nin en büyük müzesi olma ünvanına sahip olan müzenin tasarımını Sir Robert Smirke’ün yapmıştır. 19. yüzyıl Elgin Mermerleri’ni de kapsayan Eskiçağ koleksiyonu, Reşit Taşı gibi eserleri içermektedir.

 

9. Selimiye Camii / Edirne / Türkiye Link

Sultan II. Selim tarafından yaptırılan Selimiye Camii ve külliyesi Mimar Sinan’a inşa ettirilmiştir. Külliye cami, medrese, arasta ve sıbyan mektebinden meydana gelmektedir.

 

 

10. Machu Picchu / Peru Link

Dünyanın Yeni Yedi Harikası’ndan biri olarak seçilen Machu Picchu, bugüne kadar çok iyi korunarak gelmiş olan bir İnka antik şehridir. And Dağları’nın bir dağının zirvesinde, 2.430 m yükseklikte konumlandırılan şehir, 200’den fazla merdiven sistemiyle birbirine bağlı olan taş yapılardan oluşmaktadır.